Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej - Bernardyni - Radom

Menu strony
Przejdź do treści
Pomnik historii - logo

Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej

Grupy przyklasztorne
Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej przy kościele ojców bernardynów w Radomiu założył 26 listopada 1965 r. z upoważnienia ówczesnego gwardiana  klasztoru O. Krescentego Wierciocha, O. Wacław Płonka, kapelan Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych „WiN”. Bractwu patronuje święty Michał Archanioł.

W szeregach Bractwa gromadzą ludzie z całego Radomia i jego okolic. Początkowo do bractwa należały tylko kobiety. Z inicjatywy o. Michała Rapy – wieloletniego charyzmatycznego moderatora z sukcesem zaproszono również mężczyzn. Dziś Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej liczy około 600 osób, które codziennie modlą się rozważając jedną stację Drogi Krzyżowej. Bractwo podzielone jest na legiony. Jest ich 31 - 26 żeńskich i 5 męskich. Każdy legion ma swojego patrona. W święto patronalne spotykają się na Mszy św., a później w klasztorze na agapie.

Cała wspólnota spotyka się raz w miesiącu, zawsze w drugi piątek, na nabożeństwie. Rozpoczyna je Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przed Mszą św. animatorzy wymieniają stacje Drogi Krzyżowej. Podczas Eucharystii do bractwa przyjmowani są nowi członkowie. Animatorzy przekazują im czerwoną szatę, symbol cierpienia, krzyżyk papieski i różaniec. Na zakończenie spotkania jest Droga Krzyżowa.

Członkowie bractwa chcą, by ich wspólnota się rozwijała. Opowiadają o nim swoim znajomym, czy ludziom spotykanym na pielgrzymkach i zachęcają do wstąpienia, gdyż - jak mówią - przynależność do Bractwa ŻDK przypomina im o wartości cierpienia, które jest drogą do osiągnięcia zbawienia i życia wiecznego z Bogiem.

Jeśli ktoś jest zainteresowany Żywą Drogą Krzyżową u Ojców Bernardynów, zapraszamy w każdy drugi piątek miesiąca o 8.30 do kościoła pw. św. Katarzyny (ul. Żeromskiego 6/8) - zaprasza O. Ernest obecny moderator Bractwa i Pani Anna – przełożona Wspólnoty.

Wróć do spisu treści